دسته‌ها
اخبار

یونیت آزاد خبر – تاثیر افزایش نرخ بهره آمریکا بر قیمت بیت کوین / روند بازار چگونه خواهد بود؟یونیت آزاد خبر – مهسا نجاتی؛ بازار رمزارزها سال ۲۰۲۲ را با روندی ریزشی آغاز کرد. بیت‌کوین که در نوامبر ۲۰۲۱ به اوج تاریخی خود یعنی کانال ۶۹ هزار دلاری صعود کرد، اخیرا تا کانال ۳۳ هزار دلار نیز سقوط کرد.
کارشناسان بازار، از رکورد جدید سختی شبکه بیت‌کوین، ممنوعیت رمزارزها در روسیه، افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا و غیره، به عنوان عوامل دخیل در ریزش اخیر بازار یاد می‌کنند.
در خصوص بررسی وضعیت اخیر بازار ارزهای دیجیتال و پیش‌بینی روند آن تا پایان سال ۲۰۲۲، مصاحبه‌ای با شایان کیانی‌جو، کارشناس بازار رمزارزها انجام شده که در ادامه به آن می‌پردازیم.
کیانی‌جو با اشاره به داده‌های اقتصاد کلان که در سال ۲۰۲۱ منتشر شد اظهار کرد: فلسفه بیت‌کوین که از سال ۲۰۰۸ به وجود آمد، این بود که سایر بازارهای مالی را کنار بزند و خلاف جهت آنها شنا کند. اما با این حال، در سال ۲۰۲۱، بازارهای مالی با بیت‌کوین رابطه مستقیمی داشته‌اند؛ به عبارتی دیگر، بیت‌کوین خوراک خود را از سایر بازارهای مالی می‌گرفت. به عنوان مثال، بیت‌کوین رفتار مشابهی با شاخص‌های مهم مانند داو جونز و نزدک و اس‌اند پی ۵۰۰ داشت.
وی به منظور بررسی عوامل دخیل در ریزش بازار در سال ۲۰۲۱ گفت: بعد از مارس ۲۰۲۰ که بحث بیماری همه‌گیر کرونا در جهان پیچید، طبق تجربه‌ای که دولت آمریکا از بحران مالی سال ۲۰۰۸ داشت، واژه‌ای به نام تیپرینگ به وجود آمد. زمانی که بحران اقتصادی ایجاد می‌شود، دولت‌ها به منظور خروج از این بحران و جلوگیری از رکود اقتصادی، با چاپ پول و خرید اوراق، بازارهای مالی را حمایت می‌کنند. بدین صورت، دولت‌ها به اقتصاد شوکی وارد می‌کنند تا سقوط نکند.
این کارشناس در مورد تزریق پول دولت آمریکا به بازار در سال‌های اخیر اذعان داشت: میزان دارایی دلاری دولت آمریکا از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، ۹ تریلیون دلار بود و در عرض ۱۰ سال به ۱۵ تریلیون دلار رسید. بدین معنی که دولت، ۶ تریلیون دلار دیگر پول چاپ کرد. اما از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱، میزان آن از ۱۵ تریلیون دلار به ۲۱.۴ تریلیون دلار افزایش یافت. یعنی ۶.۴ تریلون دلار چاپ پول انجام شده است.
کیانی‌جو در خصوص تاثیر چاپ پول بر تورم خاطرنشان کرد: این عمل چاپ پول، به منظور رشد بازارهای مالی انجام شد و همه شاخص‌های آمریکا مانند اس‌اند پی ۵۰۰، نزدک و داو جونز به بالاترین سطح خود رسیدند. لازم به ذکر است زمانی که چاپ پول انجام می‌شود، تورم قابل توجهی را به دنبال دارد. همانطور که مشاهده شد، در دسامبر ۲۰۲۱، فدرال رزرو اعلام کرد که تورم آمریکا ۷ درصد بوده است. از ژانویه ۱۹۸۲ (۴۰ سال پیش)، چنین تورمی مشاهده نشده بود و دولت مجبور است که تورم را کنترل کرده، میزان پول چاپ شده را کمتر کند و از این رو مجبور خواهد بود که نرخ بهره را افزایش دهد.
وی در مورد سیاست‌های دولت آمریکا برای مهار تورم و تاثیر آن بر بیت‌کوین گفت: فدرال رزرو اعلام کرد که هر سه ماه (در پایان هر فصل) که نخستین مورد آن ماه مارس است، میزان نرخ بهره را افزایش می‌دهد. در این بین، بیت‌کوین از اخبار بازارهای مالی تاثیر گرفته و به اصلاح، پول‌هایی که نسبت به بازارهای دیگر ترسو هستند وارد بازار رمزارز شده، باعث می‌شود سرمایه‌گذاران با کوچک‌ترین نوسانی بترسند و از بازار خارج شوند. یا به عبارتی، پول خود را از دست داده و لیکویید شوند.
کیانی‌جو افزود: این موضوع باعث می‌شود که نرخ بهره تاثیرگذار باشد. سیاستی که در آن تزریق پول انجام می‌شود، سیاست انبساطی نام دارد و سبب حمایت از بازارهای مالی می‌شود. در سیاست انقباضی نیز پول چاپ شده برگردانده می‌شود و نرخ بهره را بالا می‌برد. حال، بحث افزایش نرخ بهره در اقتصاد کلان مطرح شده و قرار است از ماه مارس انجام شود. پس از آن باید واکنش ببینیم که واکنش بازارها به چه صورت خواهد بود.
این کارشناس بازار رمزارز در مورد چرخه‌های چهار ساله بیت‌کوین اظهار کرد: بیت‌کوین بازه‌های ۴ ساله دارد. هر ۲۱۰ هزار بلاک در طول ۴ سال ساخته می‌شود (هر بلاک به طور متوسط در ۱۰ دقیقه تشکیل می‌شود) و پس از آن هاوینگ رخ می‌دهد و پاداش‌ها نصف می‌شود. در این بازه چهار ساله، واکنش بیت‌کوین معمولا به این صورت بوده که در طول سال نخست روندی تقریبا ثابت یا حتی ریزشی داشته، یک سال و نیم تا دو سال بعد رشد می‌کند (که ما اکنون این مرحله را تقریبا رد کرده‌ایم) و بعد از آن اصطلاحا خواب زمستانی کریپتو رخ می‌دهد. همه اینها از خبرهایی که قرار است در ارتباط با افزایش نرخ بهره باشد نشات می‌گیرد. این موضوع نشان می‌دهد که بازارهای مالی نیاز دارند ریزش و اصلاحی را تجربه کنند؛ زیرا همه آنها رشد قابل توجهی را تجربه کرده بودند و اکنون نیاز به اصلاح دارند.
کیانی‌جو در خصوص روند بازار در ماه‌های آتی خاطرنشان کرد: سال ۲۰۲۲، به دلیل تورمی که ایجاد خواهد شد سال بسیار سختی برای بازارهای مالی خواهد بود. از طرفی، بازار به دلیل موارد جذابی مانند متاورس و NFT می‌تواند سال جالبی را از این جهت تجربه کند. سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ از جهت اینکه به سمت قانون‌گذاری بازار ارزهای دیجیتال حرکت می‌کند، تاثیرگذار خواهد بود. این موضوع، پذیرش بازار توسط مردم را افزایش خواهد داد. نظر برخی نسبت به قانون‌گذاری بازار رمزارزها منفی بوده، اما از نقطه‌ای دولت‌ها دیگر قادر به مقابله با آن نیستند و مجبور هستند که خود را با این بازار سازگار کنند. اما تاثیر ممنوعیت رمزارزها توسط دولت‌ها، تاثیری مقطعی دارد.
وی در مورد ممنوعیت استخراج رمزارزها و تاثیر آن بر هش ریت متذکر شد: چین تا کنون ۱۸ بار رمزارزها را ممنوع کرده است. مهم‌ترین آنها در سال گذشته بود که استخراج ارزهای دیجیتال را نیز منع کرد و باعث شد هش ریت شبکه به کمترین میزان خود برسد. اما بازار به راحتی بهبود یافت و اخیرا هش ریت شبکه به بالاترین سطح خود رسید. زمانی که هش ریت شبکه افزایش می‌یابد، قدرت شبکه نیز بالا می‌رود و موضوع مناسبی برای بازار است.
این کارشناس بازار رمزارز با اشاره به اینکه سختی شبکه زمانی بالا می‌رود که تعداد ماینر بیشتر می‌شود، گفت: برای اینکه دیرتر جواب مسئله در استخراج پیدا شود، شبکه، سختی را زیاد می‌کند تا مدت زمان بیشتری طول بکشد که ماینرها به جواب مسئله برسند. این سختی شبکه بر اساس تعداد ماینرها به طور اتوماتیک بالا و پایین می‌رود و این موضوع بدی نیست.
وی در مورد تاثیر ممنوعیت ارزهای دیجیتال در روسیه گفت: در خصوص ممنوعیت رمزارزها در روسیه، فعلا جنگ این کشور با اوکراین مسئله مهم‌تری است که ممکن است به دلیل تنش‌های بین‌المللی ایجاد شود. در غیر این صورت ممنوع کردن رمزارزها مسئله مهمی نیست و تاثیر مقطعی دارد. در آینده روسیه نیز به احتمال زیاد به دلیل بخش رمزارزهای ملی، وارد این حوزه می‌شود.
کیانی‌جو در خصوص پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین اذعان داشت: در بدبینانه‌ترین حالت ممکن اگر قرار باشد نرخ بهره تاثیر بدی روی بازار بگذارد، طبیعتا سطح مهم ۳۰ هزار دلار برای بیت‌کوین از بین می‌رود و نمی‌تواند جلوی ریزش را بگیرد. حتی ممکن است وارد کانال ۲۰ تا ۲۴ هزار دلار نیز شود. اما اگر بحران کرونا تاثیر چشمگیری بر بازار بگذارد و دوباره بحث قرنطینه مطرح شود، بحث سال ۲۰۲۲ تکنیکی‌تر می‌شود. اگر گونه جدید کرونا دوباره شیوع پیدا کند، دوباره دولت‌ها مجبور به حمایت از بازارهای مالی خواهند بود. به رغم اینکه نرخ بیکاری در آمریکا از ۴.۶ به ۳.۹ درصد رسیده، اگر دوباره گونه جدید کرونا بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است دوباره شاهد رشد بازارهای مالی باشیم.
وی افزود: اما در حالت عادی، همه بازارهای مالی رشد خود را تجربه کرده و نیاز به اصلاح و ریزش دارند. نظر من برای قیمت بیت‌کوین بر اساس سناریوی محتمل در طول چند ماه آینده بین کانال ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار است. از دست دادن کانال ۳۰ هزار دلاری و ورود به محدوده ۲۰ هزار دلار شاید در بدبینانه‌ترین حالت اتفاق بیفتد، اما به احتمال زیاد در همین قیمت کنونی نوسان خواهد داشت.
این کارشناس بازار رمزارز با در نظر گرفتن سناریوی بهبود وضعیت کرونا در جهان خاطرنشان کرد: در کل، انتظاری که من به عنوان فعال بازار رمزارزها داشته‌ام به آن رسیده‌ام و آینده روشنی را برای این بازار متصور هستم. اگر در سال ۲۰۲۲ شرایط کرونا بهتر شود و مردم به کسب و کارهای خود بازگردند، طبیعتا بازارهای مالی دچار خواب زمستانی خواهند شد و می‌توانیم محدوده ۳۰ هزار دلار را برای بیت‌کوین در نظر بگیریم.
کیانی‌جو به عنوان سخن پایانی خود اظهار کرد: بر اساس مباحث ذکر شده، امسال، از جهت برجسته شدن بحث متاورس و NFT سال بسیار خوبی می‌تواند برای بازار رمزارزها باشد. حرکت از دنیای واقعی به سمت دنیای مجازی می‌تواند به طور چشمگیری رشد کند و به نظر من تحقیق و توسعه در این مباحث، می‌تواند به میزان قابل توجهی کمک کند و بازار را به بلوغ برساند. حتی اگر بیت‌کوین و اتریوم ریزش داشته باشند، برخی از پروژه‌ها بر اساس ظرفیتی که دارند می‌توانند رشد بسیار خوبی را تجربه کنند. در امسال، افراد بیشتری می‌توانند با افزایش دانش خود در این زمینه، آینده خود را تضمین کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *