دسته‌ها
اخبار

فارس – بازار در سیطره گردوهای قاچاق آمریکا، شیلی و بلغارستان/ واردات از طریق شبکه‌های سازمان یافتهقاسمعلی حسنی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: علیرغم اینکه ایران یکی از تولیدکنندگان گردو در جهان محسوب می شود اما بازار گردوی ایران در سیطره گردوهای وارداتی از سه کشور آمریکا، شیلی و بلغارستان است. 
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی افزود: گردوهای وارداتی از سه کشور مذکور بصورت قاچاق به کشور وارد می شود و واردکنندگان این گردوهای قاچاق بازار بسیار پرسودی را در اختیار دارند. 
وی بیان داشت: اندازه گردوی ایرانی یکسان نیست و اغلب دارای ضایعات است، گردوی شیلی طعم و مزه ای شبیه گردوی ایرانی دارد اما به علت اندازه یکنواخت، درشت بودن، کیفیت مناسب و کاغذی بودن مورد استقبال خوبی قرار گرفته است. 
حسنی اظهار داشت: قبل از ورود گردوهای قاچاق از شیلی، بخش اعظم بازار گردو را گردوهای قاچاق وارداتی از آمریکا احاطه کرده بود اما اکنون واردات گردوی آمریکایی بسیار کم شده است. 
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی اظهار داشت: در یکی دو سال اخیر نیز با واردات گردوهای قاچاق از بلغارستان، بخش اعظم بازار این محصول کشاورزی توسط گردوی بلغارستانی احاطه شده است و با توجه به نوع کیفیت از این نوع گردو هم بخوبی استقبال شده است. 
* قیمت گردوی ایران، آمریکا، شیلی و بلغارستان
وی اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم گردوی شیلی با پوست در بنکدارای ها بین 95 تا 100 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی شیلی بین 205 تا 220 هزار تومان است. 
حسنی اظهار داشت: قیمت هر کیلو گردوی آمریکایی با پوست در بنکداری ها 80 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی آمریکایی حدود 170 هزار تومان است. 
وی افزود: همچنین قیمت عرضه هر کیلوگرم گردوی بلغارستانی با پوست در بنکداری های 104 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی بلغاری 170 تا 190 هزار تومان است. 
حسنی اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی ایرانی در بنکداری ها 225 هزار تومان است البته بر حسب افت کیفیت ممکن است قیمت هر کیلوگرم پایین تر از رقم ذکر شده نیز باشد و در مواردی حتی  این محصول خوراکی با قیمت حدود 140 هزار تومان نیز عرضه می شود.  
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی قهوه ای یا همان مغز گردوی تقریبا کهنه که معمولا در رستوران ها و کافی شاپ ها کاربرد دارد نیز حدود 140 هزار تومان است. 
وی با بیان اینکه بازار گردو در ایران یک بازار پرسود است گفت: در ابتدا این بازار را گردوی آمریکایی کشف کرد اما بعد از آن گردوی شیلی و اکنون گردوی بلغارستان وارد بازار شده است بطوریکه حدود 50 درصد بازار گردو از گردوهای وارداتی قاچاق تامین می شود. 
* شبکه سازمان یافته واردات کالای غیرمجاز
حسنی اظهار داشت: یک شبکه سازمان یافته زنجیره ای واردات کالاهای غیرمجاز در کشور وجود دارد که کالاهای قاچاق توسط این زنجیره کاملا منسجم به کشور وارد می شود بطوری که کالای مورد نیاز از داخل کشور سفارش داده می شود و اغلب ایرانیان مقیم در خارج از کشور این کالا ها را خریداری  و توسط کشتی  و  بنادر به کشور منتقل و در نهایت وارد شبکه توزیع کشور می شود. 
وی بیان داشت: گردوی آمریکایی و شیلی در ابتدا وارد دبی می شود و پس از آن وارد بنادر شده و در نهایت نیز وارد شبکه توزیع کشور می شود اما گردوی بلغارستان از طریق ترکیه و از طریق مسیرهای زمینی وارد کشور می شود. 
انتهای پیام/ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *