دسته‌ها
استخراج رمز ارزها

چگونه میتوان از GPU در استخراج رمز ارز بهره برداری کرد؟

چگونه میتوان از GPU در استخراج رمز ارز بهره برداری کرد؟

GPU : قبل از سال 2009 میلادی چیزی به نام رمز ارز وجود نداشت. با پیشرفت تکنولوژی و جهت پاسخگویی به نیاز‌های روزافزونِ جامعهٔ بشری، بسیاری از افراد از کامپیوترهای خانگی خود برای استخراج رمز ارز استفاده می‌کنند. طی سالیان متمادی و به دلیل استفاده از سخت‌افزارهای بهتر و قوی‌تر، فرآیند استخراج رمز ارز و بازدهی این عملیات پیشرفت چشمگیری داشته است. طی چندین سال و به‌طریقی ساده، از واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) برای فرآیند استخراج رمز ارز بهره‌برداری شده است، زیرا بازدهی این GPUها در مقایسه با بازدهی همتایان خود بسیار بیشتر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استخراج بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «استخراج بیت کوین» دیدن نمایید.

نکات کلیدی GPU:

  • یک GPU یا واحد پردازش گرافیکی وظیفهٔ جان­‌بخشی (ایجاد تصویر حاوی مدل هندسی و استفاده از رنگ و سایه‌ها به منظور بخشیدن یک ظاهر واقعی به آن) دیجیتالی در یک کامپیوتر را برعهده دارد.
  • GPUها در مقایسه با CPUها از ویژگی‌ها برتری برخوردار هستند. از جملهٔ این برتری‌ها می‌توان به‌قدرت بالقوّهٔ بیشتر، سرعت بالاتر و بازدهی بیشتر GPUها اشاره کرد. همین ویژگی‌ها سبب شده تا GPUها در استخراج بلاک چین مفیدتر واقع شوند.
  • سرعت شگفت‌انگیز و حیرت‌آور پیشرفت تکنولوژی تعیین می‌کند که آیا GPUها به‌عنوان دستگاه‌­هایی که از استاندارد کافی برای استخراج به‌صرفه رمز ارز برخوردار هستند، باقی خواهند ماند یا نه.

GPUها چگونه به استخراج رمز ارزها کمک می‌کنند؟

در ابتدا عملیات استخراج رمز ارزها با استفاده از CPUها یا واحد پردازش مرکزی صورت می‌گرفت. با این وجود، سرعت پردازش محدود و مصرف برق زیاد، بازدهی این CPUها را با محدودیت مواجه می‌کرد. همین موضوع باعث می‌شد تا فرآیند استخراج رمز ارز با استفاده از CPUها یک فرآیند غیرکارآمد شناخته شود.

چگونه میتوان از GPU در استخراج رمز ارز بهره برداری کرد؟

فرآیند استخراج رمز ارزها با استفاده از GPUها در مقایسه با CPUها از مزایای بیشتری برخوردار بود. یک GPU استاندارد مانند Radeon HD 5970 از چنان سرعتی برخوردار است که در هر کلاک قادر به پردازش 3200 دستورالعمل 32 بیتی است. این سرعت 800 برابر سرعت پردازش یک CPU است که در هر کلاک قادر به پردازش تنها 4 دستورالعمل 32 بیتی می‌باشد.

در فرآیند استخراج رمز ارز به بازدهی بالایی در اجرای محاسبات تکراری نیاز داریم. GPUها با داشتن این ویژگی‌ به‌عنوان ابزاری مناسب و بهتر برای استخراج رمز ارزها شناخته می‌شوند. تنها با تغییر یک عدد در هر تلاش، ابزار استخراج رمز ارزها به‌طور پیوسته در تلاش برای رمزگشایی هَش‌های هدف می‌باشد.

هَش چیست؟

GPUها به تعداد زیادی واحد منطق حسابی (ALU) نیز مجهز شده‌اند. این واحد وظیفهٔ اجرای محاسبات ریاضی را برعهده دارد. در بیان ویژگی‌های مثبت ALUها باید بگوییم که این واحد قادر به اجرای محاسبات بیشتری است. همین ویژگی‌ باعث می‌شود تا خروجی (بازدهی) فرآیند استخراج رمز ارزها بهبود یابد.

نکتهٔ مهم: در فرآیند استخراج رمز ارزها، CPUها وظیفهٔ اجرای توابع چندوظیفه‌ای متنوع را برعهده دارند. اما GPUها به دلیل داشتن ویژگی‌های برتر در مقایسه با CPUها برای اجرای کارهای مشابه و تکراری اختصاص می‌یابند.

GPU در مقایسه با CPU

هر کامپیوتر استاندارد به یک واحد پردازش مرکزی (CPU) مجهز شده است. این واحد یک ابزار پردازشی است که به‌عنوان کارفرمای اصلی کل سیستم کامپیوتری عمل می‌کند. براساس منطق سیستم عامل و نرم‌افزار نصب‌شده بر روی کامپیوتر، CPUها توابع کنترل‌کننده را برای کل کامپیوتر اجرا می‌کنند. توابع معمولی مانند این فایل را به‌صورت MS WORD ذخیره کن، از این صفحه پرینت بگیر یا این ویدئو را در VLC مدیا پلیر اجرا کن، توسط CPU کنترل می‌شوند.

چگونه میتوان از GPU در استخراج رمز ارز بهره برداری کرد؟

GPU دیگر ابزار پردازشی موجود در کامپیوتر است که فقط برای اجرا و کنترل توابع صفحهٔ نمایش کاربرد دارد. این ابزار بخشی از کامپیوتر است که وظیفهٔ ارائهٔ ویدئوهای خود را برعهده دارد.

یک GPU به‌طور معمول وظیفهٔ اجرا و کنترل نمایش جلوه‌های بصری و گرافیک‌های سه‌بعدی را برعهده دارد. این در حالی است که CPU در جزئیات ظریف سرویس‌های نمایش ویدئو دخالت ندارد. در واقع این واحد مسئولیت مراقبت از کارهای فشردهٔ گرافیکی مانند تدوین ویدئو، اجرا و نمایش بازی، و رمزگشایی و نمایش ویدئوها و انیمیشن‌های سه‌بعدی را برعهده دارد.

برای مقایسهٔ کلی این دو واحد پردازنده باید بگوییم که کارفرمای اصلی (CPU) که به مدیریت کل سازمان (سیستم کامپیوتری) می‌پردازد، واحدی (GPU) را جهت مراقبت از دپارتمان تخصصی (توابع ارائه ویدئو) اختصاص داده است.

این پیکربندی این امکان را به CPU می‌دهد تا وظایف متنوع را جهت مدیریت کل کامپیوتر انجام دهد. این در حالی است که GPU به‌عنوان یک متخصص، مسئولیت اجرای توابع ویدئویی را برعهده دارد. CPU تابعی را اجرا می‌کند تا یک فایل ویدئویی باز شود. زمانی که این فایل ویدئویی باز شد، GPU مسئولیت پوشش اجرای مناسب آن ویدئو را برعهده می‌گیرد.

جمع­‌بندی GPU

اگرچه GPU سال‌هاست وجود دارد اما همواره در حال رقابت با ابزار‌ها ارتقایافته و جدید است. این ابزارهای جدید شامل FPGAs و ASICs  می­‌باشند و در اجرای محاسبات هَش، عملکردِ بهتری در مقایسه با CPUها و GPUها دارند. لازم به‌ذکر است که محاسبات هَش یک تابع ضروری در مدیریت بلاک چین رمز ارزها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.