دسته‌ها
مقالات بیت کوین

آیا پرداخت با بیت کوین شبیه پرداخت با کارت‌های اعتباری می‌باشد؟

آیا پرداخت با بیت کوین شبیه پرداخت با کارت‌های اعتباری می‌باشد؟

خیلی‌ها بیت کوین را “پول امن اینترنت” می‌نامند. با کمی دقت، هرکس می‌تواند بیت کوین خود را بدون اینکه اطلاعات حساسی از حساب یا والت بیت کوین خود فاش کند، انتقال دهد. تراکنش رمز ارزهای دیگر مانند لایت کوین و ریپل نیز به‌شدت افزایش یافته است. با سرعت گرفتن پذیرش بیت کوین و سایر رمز ارزها بین مردم، خیلی از کسب‌وکارها استفاده از سیستم‌های پرداخت با رمز ارزها را آغاز کرده‌اند. با سرویس‌های پرداخت بیت کوین، شما می‌توانید هزینهٔ قهوهٔ خود را با اسکن یک QR کد انجام دهید یا یک لپ‌تاپ جدید از کمپانی بزرگی مثل Dell را با بیت کوین خریداری کنید.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد کیف پول بیت کوین ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «کیف پول بیت کوین» را مطالعه نمایید.

در این مقاله به بررسی نحوهٔ کار سیستم‌های پرداخت با بیت کوین، مزیت‌های آنها، هزینهٔ این سیستم‌ها و اینکه آیا این سیستم‌ها خطری برای سیستم پرداخت با پول سنتی ایجاد می‌کند یا خیر، خواهیم پرداخت.

سرویس پرداخت با بیت کوین چیست؟

به‌طور خلاصه، سیستم پرداخت با بیت کوین، یا سیستم دادوستد بیت کوین، صاحبان کسب‌وکار را قادر می‌سازد هزینهٔ کالا و خدمات خود را با بیت کوین دریافت کنند. کارکرد این سیستم مانند سیستم‌های پرداخت کارت‌های اعتباری می‌باشد و تفاوت در برخی ویژگی‌های بیت کوین می‌باشد. به‌عنوان مثال، وقتی شما وارد یک فروشگاه می‌شوید، برای پرداخت، کارت اعتباری خود را در دستگاه کارت‌خوان می‌کشید و بعد از وارد کردن رمز به‌راحتی پرداخت را انجام می‌دهید. به‌طریقی مشابه، می‌توانید از فروشگاه‌های مختلف خرید آنلاین کنید و با اطلاعات همان کارت اعتباری پرداخت را انجام دهید.

چه چیزهایی با بیت کوین می‌توان خرید؟
آیا پرداخت با بیت کوین شبیه پرداخت با کارت‌های اعتباری می‌باشد؟

در هر دو حالت (پرداخت با دستگاه کارت‌خوان یا پرداخت آنلاین) یک سیستم سرویس پرداخت، اطلاعات کارت اعتباری شما را تأیید و تراکنش را پردازش می‌کند. سرویس پرداخت با امنیت بالا اطلاعات پرداخت را ذخیره می‌کند و انتقال می‌دهد، اطلاعات کارت شما را تأیید می‌کند، پول را از حساب شما به حساب فروشنده انتقال می‌دهد و تأییدیه‌ای از این انتقال را به تمام نهادهای درگیر می‌فرستد.

سرویس‌های پرداخت بیت کوین به روش مشابهی کار می‌کند. این سرویس‌ها به‌عنوانِ یک واسطه بین پرداخت‌کننده و گیرنده در پردازش پرداخت بیت کوین عمل می‌کنند که شامل ذخیرهٔ تراکنش‌ها روی دفتر عمومی‌ای به نام شبکه بلاک چین می‌باشد. این سرویس‌ها به صاحبان کسب‌وکار اجازه می‌دهند که پرداخت‌های بیت کوین را هم به‌صورت آنلاین و هم در فروشگاه به‌راحتی انجام دهند، بدون اینکه دربارهٔ فرآیند پیچیدهٔ این نوع تراکنش‌ها مطلع باشند.

بلاک چین چیست؟

سرویس پرداخت بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

سرویس‌های پرداخت بیت کوین، محیط‌های متنوعی برای پذیرش پرداخت بیت کوین را در اختیار صاحبان کسب‌وکارها قرار می‌دهد. این سرویس‌ها راه‌حل‌های متنوعی، برای ارتباط با پلتفورم‌های پرداخت الکترونیکی مانند Shopify، PrestaShop و Magento؛ برای دستگاه‌ها کارت‌خوان داخل فروشگاه‌ها مانند Soft Touch و DC POS؛ و برای ارتباط با سیستم‌های پرداخت مستقیم قبض مانند Host Bill و Invoice Ninja، ارائه داده‌اند.

همچنین در این زمینه می‌توان سرویس‌هایی برای دریافت کمک‌های خیریه که به سرویس‌های پرداخت خیریه‌ای مانند NationBuilder و Targeted Victory متصل هستند، پیدا کرد. توسعه‌دهندگان اپلیکیشن نیز می‌توانند کُدها و توابع آماده‌ای برای سیستم عامل اندروید، iOS و در سایر زبان‌های برنامه‌نویسی مانند Java، Perl و PHP که برای پرداخت با بیت کوین طراحی شده است را در اپلیکیشن‌ها و درگاه‌های خود استفاده کنند.

به‌طور کلی، هر کسی برای سرویس‌های پرداخت بیت کوین ثبت نام کند می‌تواند پرداخت‌های بیت کوین از سراسر دنیا و با همه‌نوع محیط‌های تراکنش را دریافت کند. یک کودک با استعداد آفریقایی می‌تواند با استفاده از سرویس‌های پرداخت بیت کوین متصل به سیستم‌های اندروید یک اپ اندروید برای دریافت بیت کوین طراحی کند، یا یک رستوران معروف می‌تواند از طریق سیستم پرداخت بیت کوین که به دستگاه خودپرداز خود متصل کرده است، به‌راحتی از مشتری‌ها بیت کوین دریافت کند.

برای درک بیشتر، مراحلِ پرداختِ با بیت کوین را به‌صورت گام‌به‌گام شرح می‌دهیم:

وقتی مشتری تقاضا دارد هزینهٔ خود را با بیت کوین پرداخت کند، سرویس پرداخت بیت کوین، مقدار بیت کوین مورد نیاز را به سرعت به پول مورد نظر شما تبدیل می‌کند که پرداخت از نوسانات قیمت بیت کوین مصون بماند و بعد از این مرحله این پول به حساب شما در این سرویس‌ها واریز می‌شود. در نهایت با انتخاب شما، پول‌تان از حساب‌تان در این سرویس‌ها به‌حساب بانکی شما منتقل می‌شود. حتی ممکن است در صورت تمایل، یک فروشنده، پرداخت بیت کوین را به‌طور مستقیم در والت بیت کوین خود دریافت کند.

آیا پرداخت با بیت کوین شبیه پرداخت با کارت‌های اعتباری می‌باشد؟

سرویس‌های پرداخت بیت کوین همچنین اطلاعات مورد نیاز را به‌طور امن به شبکهٔ بلاک چین می‌فرستند که تراکنش‌ها تأیید و در دفتر عمومی ثبت شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تراکنش‌های بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «تراکنش های بیت کوین چگونه کار می کنند؟» دیدن نمایید.

در این پروسه، ماینرها که تراکنش‌ها را تأیید و آنها را به شبکهٔ بلاک چین اضافه می‌کنند، حق‌العمل خود را به‌صورت بیت کوین‌های استخراج‌شده دریافت می‌کنند. این حق‌العمل به سرویس‌هایِ پرداخت، داده نمی‌شود و به‌عنوان جایزه به ماینرها پرداخت می‌گردد.

براساس جزئیات ارائه شده در وب‌سایت BitPay که یک شرکت ارائه‌دهندهٔ سرویس پرداخت بیت کوین می‌باشد، “بیشتر والت‌های بیت کوین مطرح، در تراکنش‌های ارسال بیت کوین، شامل حق‌العمل برای ماینرها می‌باشند” و این حق‌العمل ممکن است “به‌علت شلوغ بودن شبکهٔ بیت کوین خیلی بالا باشد.”

استخراج بیت کوین

مزیت سیستم‌های پرداخت بیت کوین

در مقایسه با سیستم‌های پرداخت کارت‌های اعتباری استاندارد، ویژگی برجستهٔ سرویس‌های پرداخت با بیت کوین ارزان بودنِ نسبیِ حق‌العملِ تراکنش‌های آن می‌باشد. سرویس‌های پرداخت با بیت کوین مانند BitPay، حق‌العمل ثابت 1% از صاحب کسب‌وکار دریافت می‌کند. در حالی که مقدار حق‌العمل سرویس‌های پرداخت کارت‌های اعتباری 2% تا 3% می‌باشد.

آیا پرداخت با بیت کوین شبیه پرداخت با کارت‌های اعتباری می‌باشد؟

سرویس پرداخت با بیت کوین به کاربران اجازهٔ پرداختی بدون مرز در سراسر جهان را می‌دهد. کاربران می‌توانند با استفاده از موبایل یا کامپیوتر خود، از هر جای دنیا به‌حساب یک فروشنده در هر جای دنیا پرداخت داشته باشند.

سرویس‌های پرداخت با بیت کوین مدعی هستند که در نرخ تبدیل بیت کوین به پول‌های رایج دنیا شفافیت دارند.

با استفاده از این سرویس‌ها، صاحبان کسب‌وکار نه تنها به محیط‌های متنوع برای دریافت هزینهٔ مشتری‌ها دسترسی می‌یابند، بلکه در دنیای مجازی رمز ارزها نیز ورود پیدا می‌کنند. دنیای رمز ارزها ایمن‌تر، شفاف‌تر و قابل‌اطمینان‌تر برای پرداخت‌ها می‌باشد.

تصور کنید برای پرداخت یک کالا یا سرویس دو انتخاب دارید. انتخاب اول، پرداخت مستقیم به والت بیت کوین فروشنده  و انتخاب دوم، پرداخت از طریق یک سرویس پرداخت با بیت کوین می‌باشد. برای خیلی از افراد انتخاب دوم ایمن‌تر می‌باشد. این اطمینان بیشتر برای مشتری‌های ارزش افزوده‌ای است که یک کسب‌وکار از این سرویس‌های پرداخت با بیت کوین کسب می‌کند.

بازیگران اصلی پرداخت با بیت کوین

سرویس پرداخت با بیت کوین BitPay یکی از اولین و معروف‌ترین سرویس‌های پرداخت با بیت کوین در آمریکا از 2011 بوده است. صرافی رمز ارز کوین بیس نیز یک اپپلیکیشن برای سرویس‌های پرداخت با بیت کوین ارائه داده است. CoinGate، SpectroCoin و CoinsBank دیگر بازیگران اصلی در حوزهٔ سرویس‌های پرداخت با بیت کوین می‌باشند که هر کدام علاوه بر ارائهٔ سرویس پرداخت با بیت کوین، ویژگی‌های خاص خود را دارند که نیازهایی از کاربران را پاسخ می‌دهند.

انجام معاملات در صرافی کوین بیس چگونه است؟

آیا پرداخت با بیت کوین شبیه پرداخت با کارت‌های اعتباری می‌باشد؟

سرویس‌های مختلف T پول‌های سنتی متفاوتی را پشتیبانی می‌کنند. به‌عنوان مثال، شرکت BitPay پرداخت‌های مستقیم به ارزهای دلار آمریکا (USD)، یورو (EUR)، دلار استرالیا (AUD)، پوند انگلیس (GBP)، پزو مکزیک (MXN)، دلار نیوزیلند (NZD)، رَند آفریقای جنوبی (ZAR) و رمز ارز بیت کوین را پشتیبانی می‌کند. این شرکت همچنین پرداخت به‌حساب‌های بانکی در 38 کشور مختلف و پرداخت به والت‌های بیت کوین در سراسر دنیا را پشتیبانی می‌کند.

خطرهای پرداخت با سرویس‌های کارت‌های اعتباری چیست؟

بیت کوین و سایر رمز ارزها به‌تازگی مورد توجه نهادهای تنظیم‌کنندهٔ قانون و مقررات مالی در سراسر دنیا قرار گرفته‌اند. در حالی که خیلی از کشورها مثل ژاپن و آمریکا، اجازهٔ فعالیت به صرافی رمز ارزها و انجام تراکنش با این رمز ارزها را می‌دهند، چین قوانین سفت‌وسختی در این حوزه ایجاد کرده است. (برای اطلاعات بیشتر به مقاله: آیا بیت کوین در چین ممنوع است؟ مراجعه کنید.)

به هر حال، افزایش مقبولیت بیت کوین در سراسر جهان نشان‌دهندهٔ این است که کاربران بیشتری به تراکنش با بیت کوین تمایل دارند. توسعهٔ بیش از پیش سرویس‌های پرداختِ بدون مرز که خارج از کنترلِ بانک‌ها و نهادهای دولتی است، سیستم‌های مالی و سرویس‌های پرداخت سنتی را به خطر انداخته است.

مطمئناً پذیرش این تغییر ذائقهٔ کاربران برای پرداخت با رمز ارزها برای سرویس‌های پرداخت سنتی دشوار خواهد بود.

آیا بیت کوین قانونی است؟

نتیجه‌گیری دیجی کوینر  در تفاوت پرداخت با بیت کوین و کارت اعتباری

تکنولوژی در حال پیشرفت است و ظهور محصولات جدید به‌صورت پیوسته ادامه دارد. راه حل برد-برد شاید این باشد که سرویس‌های پرداخت سنتی خود را با تکنولوژی روز وفق دهنید و با اضافه کردن سرویس پرداخت بیت کوین با همان نام قبلی به فعالیت خود ادامه دهند. “وقتی نمی‌توانی کسی را شکست دهی، با او همراه شو!”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.