دسته‌ها
اخبار

فارس – حمایت ستاد اجرایی فرمان امام خمینی از گروه‌های جهادی در ساخت مسکن محرومانبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی اکبر محرابیان، وزیر اسبق صمت و رئیس هیات مدیره مرکز عمرانی ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره)، در حاشیه بهره برداری از 30 هزار واحد مسکن محرومان که صبح امروز انجام شد، گفت: باید شبیه هلال احمر که متولی کمک‌رسانی در بحران‌هایی نظیر سیل و زلزله است، در زمینه ساخت مسکن پلتفرم مشابهی ایجاد شود.
وی افزود: در روند ساخت مسکن در سطح کشور زمانی شاهد ساخت بیش از 800 هزار واحد در سال در کشور بودیم و پس از آن در دوره‌ای قبل از وزیر کنونی راه و شهرسازی این رقم به کمتر از 300 هزار واحد رسید.
به اعتقاد محرابیان تقاضای مسکن در کشور رو به گسترش است و یکی از سه مولفه اصلی تعیین کننده قیمت مسکن بحث زمین است. دومین عامل اثر گذار هزینه ساخت و سومین عامل نیز بحث مجوزهاست. در قالب طرح اقدام ملی مسکن ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و وزارت راه و شهرسازی اولا عنصر قیمت زمین در این طرح تقریبا به صفر رسیده است؛ چراکه بخش قابل توجهی از این واحدهای مسکن در زمین‌های ستاد اجرایی فرمان امام(ره) ساخته شده است. دغدغه هزینه ساخت هم با بهره‌گیری از پیمانکاران انبوه‌ساز، قیمت ساخت بسیار کاهش پیدا کرده است.
محرابیان افزود: در قالب مسکن مهر کار خوبی که انجام شد صنعتی‌سازی ساخت مسکن بود. در آن زمان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مأمور شد و یک مجموعه به نام مپسا ایجاد شد تا در زمینه صنعتی سازی حوزه مسکن فعالیت کند و در نتیجه این اقدام ده‌ها کارخانه تولید صنعتی مسکن در سطح کشور ایجاد شد، به گونه‌ای که این کارخانجات آخرین فناوری شناخته شده آن زمان برای ساخت مسکن را مورد استفاده قرار دادند.
وی اضافه کرد: خیلی از کارخانجات در شرایط کنونی سال‌هاست که درگیر مشکلات گوناگونی هستند که ما امیدواریم با توجه مجدد به موضوع صنعتی سازی حوزه مسکن دوباره شاهد احیای این کارخانه‌ها باشیم. برنامه امروز که برای بهره‌برداری از 30 هزار واحد مسکن ساخته شده برای محرومان توسط ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و آغاز ساخت 130 هزار واحد دیگر برگزار شد، درواقع یک نوع رونمایی از حضور ستاد اجرایی حضرت امام(ره) در این عرصه است.
وزیر اسبق صمت اظهار داشت: این واحدهای مسکن با حمایت جدی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و توسط بنیاد برکت و هلدینگ ساختمانی ستاد اجرایی ساخته شده‌اند.
نکته حائز اهمیتی که محرابیان در سخنان خود به آن اشاره کرد این بود که نگاه ستاد اجرایی فرمان امام(ره) به موضوع ساخت مسکن به هیچ عنوان جنبه اقتصادی ندارد و این مجموعه موضوع ساخت مسکن و تمام مسائل مربوط به آن را در شاخه حمایت‌های اجتماعی دسته بندی کرده و نه تنها هیچ گونه انتفاعی از محل اجرای این پروژه‌ها ندارد، بلکه هزینه‌های سرسام‌آوری را هم در حوزه زمین و هم در حوزه تأمین اعتباراتی که به مجریان داده می‌شود، صرف می‌کند و این جزو وظایفی است که برای خود در حوزه حمایت‌های اجتماعی از محرومین تعریف کرده‌ایم.
وی ادامه داد: در شرایط کنونی ساخت 40 هزار واحد از 100 هزار واحد اقدام ملی مسکن آغاز شده و پروژه‌های با پیشرفت 70 درصد، 80 درصد، 30 درصد و 40 درصد در دست ساخت داریم و به طور متوسط این 40 هزار واحد 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.
محرابیان ادامه داد: ‌تنها سه استان هستند که پروژه‌ای در آنها نداریم و 28 استان شامل 56 شهر شاهد اجرای پروژه‌های اقدام ملی مسکن و ساخت مسکن برای محرومان توسط ستاد اجرایی فرمان امام(ره) هستند.
رئیس هیات مدیره مرکز عمرانی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) اظهار داشت: این 30 هزار واحدی که امروز عملیات اجرای آنها رسماً آغاز شد نیز قرار است با حمایت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و با همکاری گروه‌های جهادی ساخته شوند.
انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *