دسته‌ها
اخبار

صدا و سیما – افزایش اندک ارزش طلا دربازارهای جهانی

یونیت آزاد خبر –
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از رویترز، قیمت طلا در اولین ساعات تجارت امروز دوشنبه در شرایطی که بازار‌ها منتظر سرنخ‌های بیشتری در مورد اقتصاد آمریکا در این هفته اند تغییر ناچیزی داشت.
قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۳ درصد افزایش به ۱۹۱۸ دلار و ۸۱ سنت رسید.
پایین آمدن شاخص قیمت هزینه‌های شخصی در آمریکا که شاخص مورد نظر فدرال رزرو این کشور برای بررسی شرایط اقتصاد است، تا حدی از قیمت طلا حمایت کرده، اما شاخص دلار افزایش یافته است.
شاخص تورم در آمریکا هنوز بالاتر از هدف ۲ بانک مرکزی قرار دارد که احتمالاً باعث می‌شود بانک مرکزی این کشور روند افزایش نرخ بهره را در کوتاه مدت ادامه دهد. بازار حالا ۸۷ درصد احتمال می‌دهد فدرال رزرو نرخ بهره را در ماه ژوئیه بالا ببرد.
بالا رفتن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را افزایش داده و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد و مانع افزایش قیمت این فلز گرانبها می‌شود.
قیمت طلا ۵ درصد در نیمه اول سال جاری میلادی افزایش داشت که نتیجه افزایش تمایل به خرید آن به عنوان یک پشتوانه ایمن در بحبوحه خراب شدن شرایط اقتصاد دنیا بود.
با وجود اینکه قیمت طلا در ماه مه به یک رکورد جدید رسید، اما دورنمای ادامه افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا باعث کاهش قیمت آن شد.
بهبود شرایط اقتصاد آمریکا و بالا رفتن تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه اول سال جاری میلادی انتظار رکود در سال جاری میلادی را کاهش داده و تمایل برای خرید طلا را هم پایین آورد. از طلا همواره به عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن در بحران‌های اقتصادی یاد می‌شود.
قیمت نقره امروز با ۰.۰۷ درصد افزایش به ۲۳ دلار و ۴ سنت رسید و پلاتین با ۰.۳۳ درصد افزایش ۹۰۹ دلار و ۲۶ سنت معامله می‌شود.

∎​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *