دسته‌ها
اخبار

رکنا – شوک مرغی به بازار ماه رمضان / بازهم گرانتر شدمرغ / رئیس انجمن غلات ایران از توقف یک ماهه ثبت سفارش واردات نهاده‌های دامی خبر داد. اتفاقی که به گفته وی، ناشی از جا به جایی اختیارات از وزارت صمت به جهاد کشاورزی است! و در هر صورت تبعات آن بر بازار ملتهب مرغ می تواند سنگین باشد.
وضعیت تولید مرغ در هفته‌های آینده نیز بهبود پیدا نخواهد کرد
 کاوه زرگران، عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران گفت: به دلیل وجود بوروکراسی دولتی، واردات نهاده‌ها توسط بخش‌خصوصی مختل شده و احتمالاً وضعیت تولید مرغ در هفته‌های آینده نیز بهبود پیدا نخواهد کرد.وی گفت: از بیستم اسفند تاکنون به دلیل جابه‌جایی اختیارات از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی، هیچ ‌سفارشی در حوزه نهاده‌ها ثبت نشده و حتی برخی محموله‌هایی که وارد شده نیز به دلیل نقص مدارک و مشخص نبودن نهاد متولی، امکان پهلوگیری و تخلیه نیافته‌اند.
زرگران با بیان این که «تأمین نهاده‌ها و واردات آن مانند گذشته در شرایط معمول به سر نمی‌برد»، ادامه داد: به دلیل مشکلات و بوروکراسی‌هایی که دولت ایجاد کرده، واردات نهاده‌ها با موانعی مواجه شده‌است؛ نمونه بارز این مانع‌تراشی آن است که از حدود یک ماه گذشته به دلیل جابه‌جایی اختیارات از وزارت صمت به وزارت جهاد کشاورزی هیچ سفارشی در حوزه نهاده‌ها ثبت نشده و این توقف یک ماهه در روند ثبت سفارش، آثار خود را در ماه‌های آینده نشان خواهد داد.
یکی از مشکلات مهم در زمینه تنظیم بازار مرغ
پیش از این نیز یکی از مشکلات مهم در زمینه تنظیم بازار مرغ، اختلاف وزارتخانه های صمت و جهادکشاورزی بیان شده بود. دو سال قبل شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا، اجرای بخش هایی از قانون انتزاع بخش کشاورزی از وزارت صمت را متوقف کرد. براساس قانون، وزارت جهاد کشاورزی، متولی نظارت بر کل زنجیره تامین مواد غذایی از تولید و واردات تا توزیع بود، پس از آن عملا وزارت صمت متولی نظارت بر واردات و توزیع بود که این مسئله موجب شده در دو ماه اخیر با توجه به التهاب بازار مرغ، مسئولان این دو وزارتخانه، اشکال را متوجه وزارتخانه دیگر بدانند.
هرچند اکنون با پیگیری مجلس و توافق دو وزارتخانه و پذیرش این توافق از سوی رئیس جمهور پس از مخالفت اولیه، مسئولیت به طور کامل در حال انتقال به وزارت جهادکشاورزی است. اگرچه کندی این جا به جایی تبعاتی از قبیل توقف یک ماهه ثبت سفارش واردات نهاده ها را به دنبال داشته است که باید برای این تبعات فکری کرد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *