دسته‌ها
مقالات تحلیل تکنیکال

تله خرس در تحلیل تکنیکال چیست؟

تله خرس در تحلیل تکنیکال چیست؟

تله خرس، یک الگوی تکنیکال است و زمانی رخ می‌دهد که عملکرد سهام، شاخص یا سایر ابزارهای مالی، به‌طور اشتباه سیگنال معکوس شدن روند صعودی قیمت را می‌دهد. به این ترتیب تله خرس، معکوس شدن کاذب در جهت کاهش قیمت می‌باشد. تله خرس می‌تواند سرمایه‌گذاران را برای گرفتن پوزیشن‌های خرید (لانگ)، براساس پیش‌بینی حرکت قیمت‌هایی که در نهایت اتفاق نمی‌افتند، وسوسه کند.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد تحلیل تکنیکال ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «تحلیل تکنیکال چیست؟» را مطالعه نمایید.

نکات کلیدی:

  • تله خرس یک نشانگر تکنیکال اشتباه، مبنی بر تغییر روند نزولی به صعودی در بازار است که می‌تواند سرمایه‌گذاران ناآگاه را فریب دهد.
  • این‌ها می‌توانند در انواع بازار دارایی اعم از: بازار سهام، بازار معاملات آتی، بازار اوراق قرضه و بازار ارز رخ دهند.
  • تله خرس غالباً با کاهش ایجاد شده، موجب می‌شود که مشارکت‌کنندگان بازار پوزیشن شرت باز کنند. اما پس از آنکه پوزیشن‌های شرت برای جلوگیری از ضرر بیشتر مجبور به بستن پوزیشن شوند، این پوزیشن‌های شرت (فروش) نمی‌تواند قیمت‌ها را کاهش دهد.

بستن معامله در بازارهای مالی چیست؟

تله خرس چگونه کار می‌کند؟

تله خرس، می‌تواند باعث شود یک شرکت‌کننده در بازار منتظر کاهش ارزش یک ابزار مالی ترغیب شود و یک موقعیت پوزیشن شرت روی دارایی ایجاد کند. اما ارزش دارایی در این سناریو، بدون تغییر مانده یا افزایش می‌یابد و شرکت‌کننده که پوزیشن شرت باز کرده ضرر می‌کند. یک معامله‌گر با روانشناسی افزایشی (گاوی)، ممکن است یک دارایی کاهشی را به‌منظور حفظ سود بفروشد. در حالی که یک معامله‌گر با روانشناسی کاهشی (خرسی)، ممکن است در این شرایط پوزیشن شرت باز کند؛ با این هدف که پس از کاهش قیمت به سطح معینی، آن را دوباره بخرد. اگر روند نزولی نشود یا بعد از یک مدت محدود روند نزولی تغییر کند، به این تغییر قیمت یک تله خرس می‌گویند.

بهترین نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال برای معامله‌گران کدامند؟

تله خرس در تحلیل تکنیکال چیست؟

شرکت‌کنندگان در بازار اغلب برای تحلیل روند بازار و ارزیابی استراتژی‌های سرمایه‌گذاری، به الگوهای تکنیکال اعتماد می‌کنند. معامله‌گران تکنیکال، با استفاده از انواع ابزارهای تحلیلی که شامل سطوح بازگشت فیبوناچی، اسیلاتورهای قدرت نسبی و اندیکاتورهای حجم می‌باشند، سعی در شناسایی تله خرس (مرجع) و اجتناب از آن دارند. ابزارها می‌توانند به معامله‌گران کمک کنند تا درک نمایند که آیا روند قیمت فعلی، قابل اعتماد و پایدار است یا خیر.

روند در تحلیل تکنیکال چیست؟

تله خرس و شرت سِل کردن

خرس، یک سرمایه‌گذار یا معامله‌گر در بازارهای مالی است که معتقد است قیمت دارایی کاهش خواهد یافت. خرس همچنین ممکن است معتقد باشد که جهت کلی بازار ممکن است کاهشی باشد. یک استراتژی سرمایه‌گذاری خرسی، تلاش می‌کند تا از کاهش قیمت یک دارایی سود ببرد و یک موقعیت پوزیشن شرت، اغلب برای اجرای این استراتژی باز می‌گردد.

تله خرس در تحلیل تکنیکال چیست؟

پوزیشن شرت، یک روش معاملاتی است که سهام یا قراردادهای یک دارایی را از یک بروکر از طریق حساب مارجین وام می‌گیرند. سرمایه‌گذاران، آن سهام یا قراردادهایی را که وام گرفته‌اند با هدف خرید آنها هنگام کاهش قیمت (چند وقت بعد)، به فروش می‌رسانند و سود خود را از کاهش کسب می‌کنند. هنگامی که یک سرمایه‌گذار خرسی، به‌طور نادرست، کاهش در قیمت را شناسایی می‌کند، خطر گرفتار شدن در دام خرس افزایش می‌یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بروکر می‌توانید از مطلب آموزشی «بروکر چیست؟» دیدن نمایید.

فروشندگان کوتاه‌مدت، با افزایش قیمت‌ها، به‌منظور به حداقل رساندن ضرر، ناگزیر به کاور موقعیت هستند. افزایش بعدی در فعالیت خرید، می‌‌تواند روند صعودی دیگری را آغاز کند که می‌تواند باعث افزایش ممنتم شود. پس از اینکه دارندگان پوزیشن شرت، سهام یا قراردادهای مورد نیاز برای کاور موقعیت شرت خود را خریداری می‌کنند، ممنتم رو به بالای دارایی کاهش می‌یابد.

هنگامی که ارزش یک اوراق بهادار، شاخص و یا ابزار مالی دیگری افزایش یابد، دارندهٔ پوزیشن شرت در معرض حداکثر ضرر و یا ایجاد یک مارجین کال (حالتی که بروکر با دارنده پوزیشن شرت برای تأمین اعتبار بیشتر برای باز ماندن پوزیشن شرتی که در ضرر است تماس می‌گیرد) قرار می‌گیرد. یک سرمایه‌گذار، با قرار دادن استاپ لاس، هنگام اجرای سفارشات بازار، می‌تواند خسارت ناشی از تله خرس را به حداقل برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.