دسته‌ها
اخبار

ایمنا – برای تامین میوه شب عید هیچ مشکلی وجود ندارد


یونیت آزاد خبر –
نوروزعلی اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: برای تأمین میوه شب عید هیچ مشکلی وجود ندارد. میوه به اندازه کافی تأمین شده و در بازار موجود است اما مردم توانایی خرید میوه همچون سال‌های گذشته را ندارند.
وی با بیان اینکه میوه چهار فصل سال اکنون در واحدهای صنفی میوه فروشی عرضه می‌شود، افزود: هیچ کمبودی در ایام عید وجود نخواهد داشت. هزینه‌های تولید نسبت به سال‌های گذشته چندین برابر شده که منجر به افزایش قیمت میوه شده است. همچنین قیمت هر هکتار زمین اجاره‌ای برای کاشت میوه افزایش قابل توجهی داشته که در قیمت میوه مؤثر بوده است.
وزارت جهاد کشاورزی کشاورزان را در تأمین نقدینگی یاری دهد
رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی فروشان اصفهان گفت: جهاد کشاورزی باید برای کاشت میوه به کشاورزان یاری دهد تا مشکلات این چنینی ایجاد نشود. کشاورزان اکنون نقدینگی مورد نیز خود را از بنگاه‌ها و بانک‌ها دریافت می‌کنند و مجبورند با سود چند برابری آن را بازپرداخت کنند، اما اگر وزارت جهاد کشاورزی به کشاورزان تسهیلات پرداخت کند تأثیر قابل توجهی در کاهش قیمت محصولات تولیدی خواهد داشت. کشاورزان باید تحت پوشش جهاد کشاورزی قرار گیرند.
سیب زمینی بیش از نیاز داخل تولید شده است
اسماعیلی اضافه کرد: تا ۱۰ روز آینده سیب زمینی تولید جیرفت و سبزوار وارد بازار می‌شود، بنابراین در تأمین سیب زمینی هم مشکلی در بازار وجود ندارد. میزان تولید به قدری بوده که اگر سال آینده صادرات نشود روی دست کشاورزان خواهد ماند. اکنون قیمت سیب زمینی از هر کیلو ۱۶ هزار تومان شروع می‌شود. کارشناسی در این بخش انجام نشده و منجر به سو استفاده دلالان شده است.
وی ادامه داد: هر ایرانی در سال پنج کیلوگرم سیب زمینی مصرف می‌کند، در کشور بیش از این نیاز سیب زمینی تولید شده است اما مشکل از داخل بوده و به دلیل سو مدیریت ایجاد شده است. دولت نباید در قیمت گذاری صیفی‌جات دخالت کند، در این بخش عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت است.
رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی فروشان اصفهان گفت: انواع میوه از سایر شهرها به اصفهان وارد می‌شود که از جمله آن می‌توان به بادمجان و سیب زمینی وارداتی از جیرفت و جنوب و همچنین پرتقال و نارنگی از شمال کشور اشاره کرد.

∎​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *