دسته‌ها
اخبار

ایسنا – آمار عجیب واردات رسمی محصولات بهداشتی و آرایشی


یونیت آزاد خبر –
به گزارش ایسنا، علیرغم اینکه طبق آمار گمرک میزان واردات رسمی محصولات بهداشتی و آرایشی چندان چشمگیر نیست و واردات بسیاری از این اقلام به صفر رسیده و طبق اعلام انجمن واردکنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی، واردات بیش از ۸۰ درصد کالاهای این بخش ممنوع است، درحالیکه در سطح عرضه اثری از کاهش محصولات خارجی نیست و این محصولات به میزان فراوانی در بازار عرضه می شوند که مبدأ ورود آنها زیر سوال است.
به عنوان نمونه واردات انواع کرم و صابون و بسیاری از محصولات آرایشی ممنوع و صفر بوده است در حالیکه در بازار مصرف شاهد عرضه بسیاری از این محصولات با برندهای خارجی هستیم که به گفته مسئولان مربوطه مبدأ ورود آنها مناطق آزاد یا قاچاق هستند یا اینکه به صورت فله وارد کشور می شوند و با برندهای مختلف خارجی بسته بندی و در بازار عرضه می شوند. همچنین باوجود عرضه فراوان و متنوع شامپو با برندهای خارجی در بازار مصرف، فقط ۸۰ تن از این محصول به صورت رسمی وارد شده است. از سوی دیگر باوجود ممنوعیت واردات فرآورده‌های آرایش چشم، لب و لاک ناخن، این محصولات با برندهای خارجی در بازار مصرف فراوان عرضه می شوند.
طبق آمار گمرک، در هشت ماهه امسال کمتر ۶۰۰ تن محصولات آرایشی و بهداشتی مراقبت از پوست و مو وارد کشور شده است که در نهایت بسیار کمتر از چیزی است که در بازار، عرضه و مصرف می شود.
بر اساس اعلام گمرک، واردات انواع صابون حمام و دستشویی، صابون گلسیرینه، صابون طبی و پودر صابون صفر و ممنوع بوده است. واردات محصولات و فرآورده های آلی تانسیو اکتیف به منظور شست و شوی بدن به شکل مایع یا کرم نیز صفر و ممنوع بوده است.
همچنین واردات فرآورده های مراقبت و نگهداری از پوست از جمله انواع کرم ها و ضد آفتاب ها نیز ممنوع است.
در میان دیگر اقلام آرایشی و بهداشتی، در هشت ماهه امسال واردات ژل قابل تزریق و سایر فرآورده های زیبایی و آرایشی ۲۷۸ تن و به ارزش ۲۲ میلیون دلار انجام شده است.
بر اساس آمارهای گمرک، میزان واردات رژلب، برق لب، مداد لب و سایر فرآورده‌های آرایش لب، لاک ناخن و فرآورده‌های آرایش ناخن و همچنین پن‌کیک و فوندانسیون‌های آرایشی صفر و ممنوع بوده است.
همچنین در هشت ماهه سال گذشته ۶۳۴۱ کیلوگرم شامپو از کشورهای ایتالیا و سریلانکا وارد کشور شده که این میزان در هشت ماهه امسال با افزایش ۷۴ هزار و ۲۵۵ کیلوگرمی به ۸۰ هزار و ۵۹۶ کیلوگرم رسیده که ارزش واردات آن معادل ۲۶۰ هزار و ۳۷۴ دلار بوده است.
گفتنی است؛ در این مدت واردات انواع فرآورده های مربوط به مو از قبیل اسپری مو، ژل موی سر، فیکساتورهای موی سر، فرکننده ها و صاف کننده های شیمیایی نیز صفر و ممنوع بوده است.
در بین اقلام آرایشی، واردات عطریات و ادکلن‌ها رشد داشته و از ۴۶ تن در سال گذشته به ۱۴۴ تن در هشت ماهه ابتدای سال جاری رسیده که ارزش آن نیز چهار میلیون و ۶۹۶ هزار دلار ثبت شده است.
انتهای پیام
∎​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *