دسته‌ها
مقالات تحلیل تکنیکال

الگوی شمعی هارامی کراس در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوی شمعی هارامی کراس در تحلیل تکنیکال چیست؟

الگوی شمعی هارامی کراس (Harami Cross Pattern) یک الگوی کندل استیک ژاپنی محسوب می‌شود که شامل یک کندل بزرگ با حرکت در جهت روند، که به دنبال آن یک کندل دوجی کوچک تشکیل می‌شود، می‌باشد. این دوجی به‌طور کامل در محدودهٔ بدنهٔ کندل قبلی قرار دارد. الگوی هارامی کراس می‌تواند نشان‌دهندهٔ اتمام و احتمال بازگشت روند در بازار باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد الگوی دوجی می‌توانید از مطلب آموزشی «الگوی شمعی دوجی در تحلیل تکنیکال چیست؟» دیدن نمایید.

این الگوی کندلی هم می‌تواند نشان‌دهندهٔ آغاز روند صعودی (گاوی) و همچنین نشان‌دهندهٔ آغاز یک روند نزولی (خرسی) باشد. در صورت شکل‌گیری الگوی گاوی، احتمال بازگشت قیمت به سمت بالا و در صورت شکل‌گیری الگوی خرسی، احتمال بازگشت قیمتی (price reversal) به سمت پایین وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازگشت قیمتی می‌توانید از مطلب آموزشی «بازگشت قیمتی در تحلیل تکنیکال چیست؟» دیدن نمایید.

الگوی هارامی کراس در تحلیل تکنیکال چیست؟
منبع: Investopedia

نکات کلیدی:

  1. الگوی شمعی هارامی کراس صعودی یک کندل بزرگ رو به پایین است که توسط یک کندل دوجی پس از آن دنبال می‌شود. این الگو در انتهای یک روند نزولی تشکیل می‌شود.
  2. الگوی شمعی هارامی کراس صعودی توسط حرکت قیمت به سطحی بالاتر از سطح شکل‌گیری این الگو تأیید می‌شود.
  3. الگوی هارامی کراس نزولی یک کندل صعودی قدرتمند است، که توسط یک کندل دوجی دنبال می‌شود. این الگو در انتهای یک روند صعودی رخ می‌دهد.
  4. الگوی هارامی کراس نزولی توسط حرکت قیمت به سطحی پایین‌تر از سطح شکل‌گیری این الگو، تأیید می‌شود.

الگوی شمعی هارامی صعودی در تحلیل تکنیکال چیست؟

درک مفهوم الگوی شمعی هارامی کراس

یک الگوی شمعی هارامی کراس صعودی (Bullish Harami) الگویی است که پس از یک روند نزولی شکل می‌گیرد. اولین کندل در این الگو یک کندل قدرتمند نزولی می‌باشد که می‌گوید فروشندگان همچنان کنترل را در بازار در اختیار دارند. کندل دومی و یا همان کندل دوجی (Doji Candlestick)، دارای محدودهٔ حرکتی کوچکی است و در سطح قیمتی‌ای بالای قیمت بسته شدن روز قبل، باز می‌شود. همچنین در این کندل دوجی، شاهد بسته شدن قیمت (Close) در سطحی نزدیک به سطح باز شدن (Open) آن هستیم. الگوی کندلی دوجی باید به‌طور کامل توسط بدنهٔ الگوی کندلی قبلی پوشش داده شده باشد.

کندل دوجی نشان‌دهندهٔ عدم وجود قطعیت در بازار بین فروشندگان و خریداران می‌باشد. معمولاً، معامله‌گران براساس الگویی عمل نمی‌کنند مگر حرکات قیمتی در روزهای بعد، قیمت را به سطوحی بالاتر حرکت دهد. به این حرکات قیمتی که سیگنال صادره توسط یک الگو را تصدیق می‌کنند، تأییدیه (Confirmation) می‌گویند. برخی اوقات ممکن است قیمت در چند کندل شکل‌گرفته پس از کندل دوجی در همان سطح باقی بماند، و سپس به سمت بالا یا پایین ادامه دهد.

شکل‌گیری یک کندل در سطحی بالاتر از سطح باز شدن کندل اول در این الگو می‌تواند به ما کمک کند تا تأییدیه‌ای در مورد حرکت قیمت به سمت سطوح بالاتر بگیریم.

یک الگوی هارامی کراس نزولی (Bearish Harami) پس از یک روند صعودی شکل می‌گیرد. کندل اولیه کندل صعودی با بدنهٔ بزرگ است و نشان می‌دهد که خریداران کنترل را در بازار در اختیار دارند. پس از این کندل شاهد شکل‌گیری کندل دوجی هستیم، که نشان از عدم وجود قطعیت در تصمیم خریداران بازار می‌دهد. یک بار دیگر، کندل دوجی شکل‌گرفته باید در محدودهٔ بدنهٔ اصلی کندل قبل از خود قرارگرفته باشد. اگر قیمت پس از شکل‌گیری این الگو به حرکت به سمت پایین ادامه دهد، این الگو تأیید می‌شود. و اگر قیمت به سمت بالا پس از شکل‌گیری کندل دوجی ادامه دهد، این الگوی نزولی فاقد اعتبار می‌گردد.

تقویت‌کننده‌های الگوی شمعی هارامی کراس

در یک الگوی هارامی کراس صعودی، ممکن است برخی از معامله‌گران پس از شکل‌گیری این الگو به معامله وارد شوند، در حالی که برخی دیگر منتظر ایجاد تأییدیه برای این الگو می‌مانند. تأییدیهٔ این الگو، حرکت قیمت به‌سطحی بالاتر از سطح قیمتی‌ای که الگو در آن شکل‌گرفته، می‌باشد. علاوه بر این تأییدیه، معامله‌گران ممکن است برای الگوی هارامی کراس صعودی، اعتبار بیشتری در صورت وقوع آن در یک سطح حمایتی کلیدی بدهند. اگر این اتفاق بیفتد، احتمال بالاتری وجود دارد که قیمت به سمت بالا حرکت نماید، به‌خصوص اگر هیچ مقاومتی در بالای آن قرار نداشته باشد.

معامله‌گران همچنین ممکن است از دیگر ابزارهای تکنیکالی مانند اندیکاتورهایی مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) استفاده کنند، که در این حالت این اندیکاتور باید حرکت قیمت به محدودهٔ فروش افراطی (Oversold) را نشان دهد، و یا با استفاده از اندیکاتورهای دیگر تأییدیه‌ای در خصوص حرکت قیمت به سمت بالا دریافت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اندیکاتور شاخص قدرت نسبی می‌توانید از مطلب آموزشی «اندیکاتور شاخص قدرت نسبی چیست؟» دیدن نمایید.

در یک الگوی هارامی کراس نزولی، برخی از معامله‌گران ممکن است تا حرکت قیمت به سطوح پایین‌تری از سطح شکل‌گیری این الگو، صبر کنند. به‌علاوه، اهمیت این الگو در صورت شکل‌گیری در نزدیکی یک سطح مقاومت کلیدی بیشتر نیز خواهد بود. دیگر اندیکاتورهای تکنیکال، مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) باید در این حالت به سطوح خرید افراطی (Overbought) حرکت کرده باشند.

معامله‌گری با استفاده از الگوی شمعی هارامی کراس

نیازی نیست که در هنگام شکل‌گیری الگوی هارامی کراس، به معامله بپردازید. برخی از معامله‌گران از آن استفاده می‌کنند تا تنها یک هشدار در خصوص احتمال یک بازگشت روندی داشته باشند. اگر از قبل در موقعیت معاملاتی خرید (long position) هستید، می‌توانید در صورت شکل‌گیری این الگو، سود خود را دریافت کرده و از موقعیت خود خارج شوید. و یا می‌توانید صبر کنید که این الگو تأیید شود تا قیمت حرکتی به سمت پایین انجام دهد و سپس شما از معامله‌تان خروج کنید. در حالتی دیگر، معامله‌گری که در موقعیت معاملاتی فروش (short position) قرار دارد، ممکن است صبر کند تا قیمت اندکی پس از شکل‌گیری الگوی هارامی کراس صعودی، به سمت بالا حرکت کرده و سپس از موقعیت معاملاتی فروش خود خارج شود.

برخی از معامله‌گران نیز ترجیح می‌دهند که در زمان شکل‌گیری الگوی هارامی کراس به موقعیت‌های معاملاتی وارد شوند. اگر شما در هنگام شکل‌گیری یک الگوی هارامی کراس صعودی به معامله ورود می‌کنید، یک دستور استاپ حفاظتی می‌تواند در سطحی زیر سطح کندل دوجی و یا حتی زیر سطح کندل اولیه قرار داده شود. موقعیت ورود مناسب نیز، گذر کردن کندل صعودی ما از سطح قیمتی باز شدن کندل اول می‌باشد.

اگر وارد موقعیت معاملاتی فروش می‌شوید، یک دستور استاپ حفاظتی می‌تواند در بالای سطح کندل دوجی و یا حتی در بالای سطح قیمت باز شدن کندل اولیه قرار گیرد. موقعیت مناسب به‌منظور ورود به معاملات فروش زمانی است که قیمت در کندل کنونی، به سطحی زیر سطح قیمتی کندل اولیه برسد.

الگوهای هارامی کراس هیچ‌گونه هدف قیمتی را نشان نمی‌دهند. بنابراین، معامله‌گران نیاز دارند تا از روش‌های دیگری به‌منظور شناسایی نقطهٔ خروج از یک معاملهٔ سوددِه استفاده کنند. برخی از این موارد شامل استفاده از یک دستور استاپ حفاظتی دنباله‌کننده (trailing stop loss)، استفاده کردن از ابزارهای فیبوناچی برگشتی (Fibonacci Retracement) و فیبوناچی گسترشی (Fibonacci Extension) به‌منظور پیدا کردن نقطهٔ خروج، و یا حتی استفاده از نسبت ریسک به سود (Risk/reward ratio) می‌شود.

سطوح بازگشتی فیبوناچی در تحلیل تکنیکال چیست؟

مثال‌هایی از یک الگوی شمعی هارامی کراس

نمودار پایین نشان‌دهندهٔ شکل‌گیری الگوی هارامی کراس در سهام شرکت اَمریکن ایرلاینز (AAL) می‌باشد. قیمت در حال حرکت به سمت پایین در یک روند نزولی بود، اما برای مدتی طولانی وارد یک روند افقی (range) بلندمدت شد. قیمت به سطوح بالاتری نزدیک به یک محدودهٔ مقاومت حرکت کرده و در آنجا یک الگوی کندلی هارامی را به نمایش گذاشت. در ادامهٔ شکل‌گیری این الگو، قیمت به سطوح پایین‌تر حرکت کرد. این خود تأییدیه‌ای ایجاد کرده و فرصت معاملاتی‌ای را نشان داد که می‌توانستیم در آن، از موقعیت‌های معاملاتی خرید (long positions) خارج‌شده و وارد موقعیت‌های معاملاتی فروش شویم.

الگوی هارامی کراس در تحلیل تکنیکال چیست؟
منبع: Investopedia به نقل از Tradingview

قیمت همچنان به حرکت روبه‌پایین خود ادامه داد تا اینکه چند هفته بعد، بازگشت انجام داد و سپس به سطحی بالاتر از سطح مقاومتی خود حرکت نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.