دسته‌ها
اخبار

اقتصاد نیوز – قیمت مسکن در تهران چند؟ + جدول

یونیت آزاد خبر –
به گزارش اقتصادنیوز قیمت هر متر مربع مسکن در تهران چقدر است؟ بانک مرکزی یک نرخ اعلام می کند و مرکز آمار نرخ دیگری. بانک مرکزی می‌گوید میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در تهران 43 میلیون و 200 هزار تومان است و مرکز آمار این نرخ را 46 میلیون و 100 هزار تومان اعلام می‌کند.

به جز این تفاوت سه میلیون تومانی میان قیمت متوسط مسکن در تهران تورم ماهیانه اعلامی دو مرکز هم متفاوت است. بانک مرکزی رشد 1.1 درصدی قیمت در شهریور نسبت به مرداد را اعلام کرده که نه تنها نسبت به ماه گذشته کم تر بود بلکه در سال جاری به کف رسیده است. قیمت مسکن نسبت به مرداد رشد داشته است اما این رشد نسبت به ماه‌های گذشته بسیار کم تر بوده و با یک شیب خیلی ملایم رشد کرده است. اما مرکز آمار رشد قیمت در شهریور ماه نسبت به مرداد را 3.3 عنوان کرده، برخلاف بانک مرکزی سرعت رشد قیمت مسکن را از ماه گذشته بیشتر اعلام کرده است.
اما معاملات مسکن به عنوان یک عنصر تأثیر گذار در بازار به استناد هر دو نهاد آماری کاهشی بوده است چرا با وجود کاهش حجم معاملات قیمت افزایشی بوده است؟
یکی از دلایل مهم این است که معاملات معمولا با قیمت های بالا ثبت شده است و در عین حال رکود نسبی نیز در خرید و فروش بازار مسکن وجود داردو تقاضا برای خرید افت کرده و به تعبیری معاملات محدودی که در پایتخت انجام می شود ناشی از تورم انتظاری قرار دادها با نرخ های بالا منجر به قرار شده است.
اکوایران در این باره نوشت: این اتفاق در تابستان 99 و پیش از ریزش بازار سرمایه هم اتفاق افتاده است و در شرایطی  که سرمایه ها در بازار سرازیر می شد خرید و فروش های محدود با قیمت های بالا ثبت شد اما علت تفاوت آماری بانک مرکزی و مرکز آماردر تورم مسکن چیست و آمار کدام نهاد به واقعیت نزدیک تر است؟
مهم ترین تفاوت در نحوه محاسبه تورم مسکن است . مرکز آمار تورم را براساس شاخص  قیمت و اعمال تعدیل های  کیفی محاسبه می کند و بانک مرکزی براساس  میانیگن قیمت تورم مسکن را اعلام می کند . مرکز آمار شاخص قیمت مسکن عوامل بیرونی تاثیر قیمت مسکن مانند مساحت و معاملات و رفاهیات و … را حذف می کند و تا متوسط قیمت قیمت بها واقعیت نزدیک تر باشد .
 

محله 
    متراژ(مترمربع)   
   سن بنا (سال)   
   قیمت کل (تومان)  

میدان امام حسین  
145
نوساز
5 میلیارد و 500میلیون

توانیر
92
30
5 میلیارد و 50 میلیون

سهروردی جنوبی
63
30
3 میلیارد و 800میلیون

جشنواره
54
20
یک میلیارد و 450میلیون

شریعتی
105
18
5میلیارد و 250 میلیون

جمالزاده شمالی
86
20
3 میلیارد و 480میلیون

محلاتی
78
11
2 میلیارد و 800میلیون

فاطمی
131
30
4 میلیارد و 300 میلیون

قنات کوثر
167
یک
12 میلیارد و 500میلیون

یوسف آباد
 112
یک
8 میلیارد و 960میلیون

 
 
∎​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *