دسته‌ها
مقالات بیت کوین

آیا بیت کوین بی فایده است؟

آیا بیت کوین بی فایده است؟

به‌طور معمول، دهمین سالگرد دلیلی برای جشن و تأمل است. اما از بیت کوینی که به‌زودی دهمین سالگرد معرفی آن به جهان را جشن می‌گیرد به‌سختی می‌توان تعریف و تمجید کرد. ساتوشی ناکاموتو، که نامهٔ سفید بیت کوین را نوشت، قرار بود رمز ارزی در پاسخ به بحران مالی سال 2008 ایجاد کرده باشد. وی با تمرکززدایی در اکوسیستم مالی، سعی داشت تقسیم قدرت را از یک گروه منتخب در مؤسسات مالی به عموم مردم تغییر دهد.

اگر به طور اتفاقی با دیجی کوینر آشنا شده اید و هیچ اطلاعاتی در مورد بیت کوین ندارید پیشنهاد می‌کنیم قبل از مطالعه ادامه مطلب، مقاله «بیت کوین چیست؟» را مطالعه نمایید.

اما حرکت پُرحاشیه و نوسانات قیمتی بالای آن در طول ده سال بعد، اهداف او را در هاله‌ای از ابهام فرو برد. دهمین سال تولد بیت کوین بسیار دردناک بوده است. قیمت آن از ابتدای سال 2019 سقوط کرده و تقریباً 70٪ از ارزش خود را طی یک بازار نزولی طولانی مدت از دست داده است. بازارهای رمز ارزها که بیشتر پیرو بیت کوین هستند نیز دچار وضعیتی مشابه شده و در این مدت 73٪ کاهش یافته‌اند.

چرا بعضی کارشناسان بر این باورند که قیمت بیت کوین خیلی بالا نخواهد رفت؟

توانایی بیت کوبین در گرفتن محبوبیت از بازارها

آیا بیت کوین بی فایده است؟

بیت کوین حتی نتوانست محبوبیت اصلی خود به‌عنوان اصلی‌ترین رمز ارز به‌دست آورد. مردم برای خریدوفروش روزمره یا تجارت از بیت کوین استفاده نمی‌کنند. پس از اوج دسامبر 2018، حجم معاملات در شبکهٔ بلاک چین بیت کوین سقوط کرده است. در همین حال، رسوایی‌هایی که بیت کوین و رمز ارزها گرفتارش شده‌اند، همچنان ادامه دارد.

ارزیابی‌هایی استفاده بیت کوین، چه به‌عنوان ابزاری برای حفظ ارزش دارایی و یا محیطی برای تراکنش‌های روزانه، اکثراً منفی بوده است. Economist اخیراً در یک سرمقاله ویرانگر اظهار داشت که بیت کوین و سایر رمز ارزها بی فایده هستند. این مجله نوشت: “هیچ روش معقولی برای دستیابی به ارزیابی خاصی وجود ندارد” و به نقایص این اکوسیستم اشاره می‌کند. این موارد عبارتند از عدم شفافیت و امنیت در شبکه‌های بلاک چین و مشکلات در خرید یا معامله رمز ارزها.

Economist تنها نشریه منتقد بیت کوین نیست. سایر نشریات همچنین جداول زمانی را ثبت کرده‌اند و ارزیابی‌های آنها از ظهور بیت کوین در همین قیاس است. آیا این بدان معناست که بیت کوین در رسیدن به اهداف باشکوه ذکر شده خود ناکام بوده است؟

آیا رمز ارزها برای همیشه نابود خواهند شد؟

بیت کوین به‌عنوان نوآوری بی فایده

بحران هویت بیت کوین تا حد زیادی مقصر کاهش قیمت این رمز ارز می‌باشد. بیت کوین در ابتدا به‌عنوان یک ارز بین‌المللی و مکانیسمی بدون مرز برای تراکنش‌های روزانه طراحی شده بود. اما روال این‌گونه طی نشد.

با گذشت سال‌ها، گزارش‌های استفاده از آن در پولشویی و فعالیت‌های غیرقانونی اثبات شد و حتی پذیرش ظاهر ناخوشایند آن از طرف مشتریان کمکی به ماندگاری در آن ننمود. طرف دیگر این داستان ورود سرمایه‌گذاران بی‌باک خرده‌فروشی است که قیمت بیت کوین را به سطوح ناپایدار رساندند.

چه افسانه هایی درباره بیت کوین وجود دارد؟

نرخ گذاری‌های سر به فلک کشیده در بازار رمز ارزها، حرف و حدیث‌های غالب پیرامون بیت کوین را تغییر داده است. بیت کوین دیگر محیطی برای تراکنش‌های روزانه محسوب نمی‌شود. در عوض، رمز ارزها به‌عنوان یک دارایی با ارزش، یک سرمایه‌گذاری جایگزین شبیه به طلا شناخته می‌شود. ولی آن هم با دو مشکل اساسی روبه‌رو است.

مورد اول مربوط به حباب‌های قیمت بیت کوین است.

تا به امروز، سه حباب در بیت کوین شکل گرفته است. این حباب‌ها در سال‌های 2011، 2013 و 2017 رخ داده‌اند. هر بار، قیمت با یک منحنی سهموی با افزایش شدید صعود کرده و سپس با همان نسبت دچار افت شدید شده است. در طول هر یک از این حباب‌ها، ارزش بیت کوین با نرخ‌های سه رقمی افزایش یافت و سرمایهٔ خرده‌فروشی قابل‌توجهی را به خود جلب کرد. از بین رفتن حجم نقدینگی نقش عمده‌ای در افزایش قیمت بیت کوین در این حباب‌ها داشته است.

مورد دوم مربوط به این است که بیت کوین ویژگی‌های لازم برای یک دارایی با ارزش را ندارد.

کریستوفر اینتون، تحلیل‌گر شرکت خدمات سرمایه‌گذاری Morningstar، چارچوبی را برای بررسی اینکه آیا رمز ارزها می‌توانند جایگزینی برای طلا به‌عنوان ابزاری برای سرمایه‌گذاری باشند، ایجاد کرده است. آنها بر حجم نقدینگی، اهداف کاربردی، کمبود عرضه، اطمینان از تقاضای آینده و ماندگاری تمرکز کردند. به جز کمبود عرضه، بیت کوین مشخصه‌های دیگر را ندارد. جای تعجب نیست که تحلیل‌گران به این نتیجه رسیدند که رمز ارزها نمی‌توانند و نخواهند توانست جایگزین دارایی‌های با درجه safe-haven  شوند.

*safe-haven سرمایه‌گذاری است که انتظار می‌رود در زمان آشفتگی بازار، ارزش خود را حفظ یا افزایش دهد.

آیا آینده روشنی در پیش است؟

آیا بیت کوین بی فایده است؟

با وجود تمام موارد فوق، اوضاع بیت کوین آنقدرها هم بد نیست. علی‌رغم رکود قیمت‌ها، علاقه‌مندان به بیت کوین با اشاره به تحولات اخیر در اکوسیستم آن، نشان از دوباره به اوج بازگشتن آن می‌دهند.

پیشرفت‌های تکنولوژی امید به استفاده از رمز ارزها در تراکنش‌های روزمره را افزایش داده است. تعداد نودهای شبکهٔ صاعقه بیت کوین از ابتدای امسال چند برابر شده است. مبادلات زنجیره‌ای (Cross-chain) متقابل، تراکنش‌های یکپارچه با شبکه‌های بلاک چین دیگر رمز ارزها را امکان‌پذیر می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شبکه صاعقه بیت کوین می‌توانید از مطلب آموزشی «شبکه لایتنینگ بیت کوین» دیدن نمایید.

اکوسیستم بیت کوین همچنین با مجموعه‌ای از محصولاتی که موارد استفاده آن را گسترش می‌دهد، به رشد خود ادامه می‌دهد. علاوه بر تجارت با بیت کوین، می‌توانید از آن به‌عنوان وثیقه برای وام استفاده کنید و یا با آن جواهرات خریداری کنید. براساس برخی گزارش‌ها، مشاغل کوچک و متوسط نیز استفاده از شبکهٔ بلاک چین بیت کوین را برای انتقال الکترونیکی ارز آغاز کرده‌اند زیرا هزینهٔ کمتری دارد.

چه چیزهایی با بیت کوین می‌توان خرید؟

اما تنظیم مقررات در حوزهٔ رمز ارزها در سراسر جهان از طرف دولت‌ها و سازمان‌های مختلف می‌تواند به بزرگ‌ترین برگ برندهٔ بیت کوین تبدیل شود.

حتی بعد از اینکه معامله صندوق های قابل معامله بیت کوین (Bitcoin ETFs) توسط سازمان اوراق بهادار آمریکا (SEC) مورد پذیرش قرار نگرفت، موضع قانونگذاران نسبت به بیت کوین کمی نرمتر شده است. بیت بحث در مورد بیت کوین و سایر رمز ارزها، درکنفرانس های (Fintech (Financial Technology و در میان نمایندگان سازمان اوراق بهادار آمریکا (SEC)، به موضوعی داغ تبدیل شده است.

نظر نمایندگان سازمان اوراق بهادار آمریکا دربارهٔ رمز ارزها از حالت انتقاد به کل این اکوسیستم تقلیل‌یافته و به موضع شفافیت در مورد وضعیت برخی رمز ارزها تغییر کرده است. در حالی که سازمان اوراق بهادار آمریکا پرونده‌هایی از کلاهبرداری و دست‌کاری در رمز ارزها را کشف کرده است، این سازمان، همچنین در تلاش بوده است که بازیگران اکوسیستم رمزارزها را به استفاده صحیح از این تکنولوژی تشویق کند.

 نتیجه: فواید بیت کوین

نتیجه این است که بالاخره از درون هرج‌ومرج اکوسیستم بیت کوین، نظم و ترتیبی شروع به ظهور کرده است. تشکیل سازمان‌های خود نظارتی برای مبادلات رمز ارزها یک شروع خوب است. ورود غول‌های بیمه، مانند Lloyds of London، به این اکوسیستم توسعهٔ دیگری است که باعث می‌شود نگرانی‌های سرمایه‌گذاران -که در غیر این صورت محتاطانه سرمایه‌گذاری می‌کنند – برطرف شود. تعداد زیادی از محصولات سرمایه‌گذاری جدید، از صندوق‌های شاخص تا حساب‌های بازنشستگی، در حال ورود به اکوسیستم رمز ارزها می‌باشند.

پایداری اکوسیستم رمز ارزها

گفته می‌شود که مؤسسات سرمایه‌گذاری در حال ایده گرفتن از سرمایه‌گذاری در بیت کوین هستند. ورود وال استریت می‌تواند یک رویداد تعیین‌کننده از نقطه‌نظر نقدینگی در اکوسیستم رمز ارزها باشد زیرا برخلاف سرمایه‌گذاران خرده‌فروش و معامله‌گران کوتاه‌مدت، آنها برای بلندمدت سرمایه‌گذاری می‌کنند و می‌توانند نقش مهمی در تثبیت قیمت‌ها ایفا کنند.

به انتهای مقاله «آیا بیت کوین بی فایده است؟» رسیدیم، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نقش وال‌استریت در پایداری رمزارزها می‌توانید از مطلب آموزشی «آیا وال‌استریت می‌تواند اکوسیستم رمزارزها را نابود کند؟» دیدن نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.